Gamifikacja w edukacji
Jak zaangażować uczniów w prowadzone zajęcia? To pytanie zadaje sobie niejeden pedagog, zwłaszcza uczący w starszych klasach szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Nastolatkowie zaznajomieni z najnowszymi osiągnięciami techniki, ze smartfonami przyrośniętymi do dłoni to chyba najtrudniejsza do animacji grupa. Tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne metody edukacyjne - gamifikacja i grywalizacja.
Gamifikacja, znana również jako grywalizacja, to nic innego jak wykorzystywanie w trakcie zajęć elementów gier takich jak wyzwania, rywalizacja, nagradzanie. Dzięki zastosowaniu takiego podejścia łatwo przekształcić zwyczajną lekcję w interaktywne doświadczenie edukacyjne, podnoszące poziom zaangażowania uczniów, ich motywację czy efektywność uczenia się.
EkoEksperymentarium dla młodych to kompleksowy program do edukacji ekologicznej w ramach różnych przedmiotów skierowany do uczniów w wieku 12-18 lat. Głównym jego elementem są scrollowane lekcje wypełnione video, memami, komiksami, a przede wszystkim interaktywnymi zadaniami do rozwiązania oraz elementami do samodzielnego odkrycia. Mamy tu do czynienia nie tylko z angażującą formą edukacyjną z elementami gier i gamifikacji, ale również z możliwością indywidualizacji procesu nauczania. Młodzież może pracować we własnym tempie, dostosowując naukę do swoich potrzeb. Zróżnicowanie wyzwań i elementów, które można odsłonić czy poruszyć poprawia również skuteczność przyswajania informacji.
Konkursy edukacyjne są szczególnym przykładem gamifikacji, gdzie duży nacisk wywiera się na elementy takie jak wyzwanie i nagroda. Formuła konkursowa otwiera ogrom możliwości - żeby wykonać zadanie uczniowie muszą bardzo często samodzielnie poszerzyć swoją wiedzę lub wykazać się umiejętnością logicznego myślenia. Grywalizacja może mieć charakter grupowy, gdzie uczestnicy rozwijają kompetencje społeczne ćwicząc pracę w zespole i swoje osobiste zdolności interpersonalne. Wyzwania konkursowe nie musza się ograniczać do tworzenia plakatów, ich kluczowym elementem mogą (a nawet powinny) być kreatywne działania, które zmuszają do krytycznego myślenia i wykorzystania szerokiej palety kompetencji, tak jak w konkursie Zielone Laboratorium Holcim.
Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na realizację quizu, scrollowanych lekcji czy udział w konkursie, warto zwrócić uwagę na ważny aspekt planowanych działań: zadbanie o to, by wygrana była w zasięgu każdego ucznia: celem gamifikacji nie jest wyłonienie najlepszej jednostki, ale osiągnięcie założonego pułapu przez każdego uczestnika. Równie ważna jest też jasno określona nagroda, klarowne zasady i ciągłe stawianie przed uczniami nowych wyzwań.
Grywalizacja to ciekawa metoda edukacyjna, która może urozmaicić zajęcia, a także wesprzeć realizację niektórych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025, takich jak kształcenie umiejętności analitycznego myślenia czy kompetencje cyfrowe, jeśli zdecydujecie się na narzędzia TIK.
Baza wiedzy i pomysłów na ekoedukację
Gamifikacja w edukacji
Jak rozmawiać z dziećmi o zmianach klimatycznych?
W obliczu coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych i poruszania tego problemu w przestrzeni publicznej, dzieci zaczynają zadawać nam pytania dotyczące losów planety i oczekują wyjaśnień. Oto kilka pomysłów na to, jak rozmawiać z dziećmi o zmianach klimatycznych.
Dzień Ziemi na co dzień – nie tylko od święta!
Dzień Ziemi to świetna okazja do rozmów o klimacie. Warto wykorzystać ten szczególny dzień do pomyślenia o planecie i o tym co każdy z nas może dla niej zrobić, zmieniając swoje nawyki na eko.
Pierwszy dzień wiosny – 5 kreatywnych pomysłów na ekologiczne zajęcia!
Pierwszy Dzień Wiosny to doskonały moment, aby wraz z dziećmi odkrywać uroki przyrody. Niestety tradycyjne topienie lub palenie marzanny to niekoniecznie zwyczaj sprzyjający środowisku. Poznaj 5 ekologicznych sposobów obchodzenia 21 marca!
Zbieramy dla was najciekawsze ekoporady, wskazówki, jak być eko, jak rozmawiać o ekologii z dziećmi i jak je tym tematem zaciekawić. Sprawdźcie!
Stwórzmy coś wspólnie!
Agnieszka Čelik
Korzystasz z naszych narzędzi do ekoedukacji i masz pytania? Chcesz podzielić się wiedzą i spostrzeżeniami lub masz pomysł na ciekawą współpracę związaną z naszymi projektami edukacyjnymi? Poznajmy się i porozmawiajmy!