Laboratoria przyszłości – nowoczesna edukacja klimatyczna
Wyposażenie techniczne, które pomaga w rozwijaniu umiejętności dzieci, z powodzeniem sprawdzi się w utrwalaniu wiedzy o ochronie środowiska. EkoEksperymentarium podpowiada jak w ciekawy sposób angażować uczniów w praktyczne zadania, pozwalające im rozwijać zainteresowania i odkrywać talenty.
Korzystając z kamer czy aparatów, zakupionych w ramach programu Laboratoriów Przyszłości można np. nakręcić film instruktażowy, na którym uczniowie zaprezentują jak prawidłowo segregować odpady. Do jakiego kosza powinna trafić zapisana kartka papieru, gdzie wrzucić pozostałości po drugim śniadaniu, a gdzie złamany ołówek czy wyschnięty mazak? Akcja eko filmu może się też rozgrywać w szkolnej łazience, gdzie główną rolę odegra Inspektor KROPELKA. Pokażcie z uczniami jak prawidłowo myć ręce, nie marnując przy tym wody. Za scenariusz może posłużyć jedna z gier w łazience EkoEksperymentarium.
Macie w szkole mikrofon i sprzęt do rejestracji dźwięku? Warto je wykorzystać i odkryć w swojej klasie dziennikarskie talenty. Zadaniem dzieci może być np. nagranie szkolnej sondy audio na temat: jak/czym docierasz do szkoły? Dzięki temu uczniowie sprawdzą jakie środki transportu są wybierane najczęściej i czy te wybory są ekologiczne. Mikrofon to też świetne narzędzie pozwalające uwrażliwiać na dźwięki otaczającego świata. Wybierzcie się z klasą na wycieczkę do lasu i nagrajcie mikrofonem odgłosy przyrody. Taka dźwiękowa pocztówka z szelestem liści i śpiewem ptaków z pewnością przyda się potem na lekcji.
Szkolne maszyny do szycia, też przydadzą się do eko zadań. Ze zużytych ubrań czy firan uszyjcie wspólnie wielorazowe woreczki na warzywa. Takie woreczki świetnie zastąpią foliówki, które zaśmiecają środowisko. Możecie też uszyć większe torby na zakupy ze starych koszulek, albo zorganizować zajęcia z nauki naprawiania ubrań. Cerowanie dziur, doszywanie guzików czy naszywanie łat – takie zadania to świetna zabawa, ale też dawanie drugiego życia rzeczom, czyli realne działanie na rzecz planety.
Więcej inspiracji do kreatywnych eko zadań, wykorzystujących sprzęt z Laboratoriów Przyszłości, znajdziecie w scenariuszach lekcji EkoEksperymentarium. Otrzymasz je po zapisaniu się do naszego newslettera. Zapraszamy do wspólnej nauki i rozwijania kompetencji przyszłości.
EkoEksperymentarium to platforma z grami edukacyjnymi dotyczącymi ekologii, które pozwalają dzieciom uczyć się przez zabawę.
Baza wiedzy i pomysłów na ekoedukację
Gamifikacja w edukacji
Jak rozmawiać z dziećmi o zmianach klimatycznych?
W obliczu coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych i poruszania tego problemu w przestrzeni publicznej, dzieci zaczynają zadawać nam pytania dotyczące losów planety i oczekują wyjaśnień. Oto kilka pomysłów na to, jak rozmawiać z dziećmi o zmianach klimatycznych.
Dzień Ziemi na co dzień – nie tylko od święta!
Dzień Ziemi to świetna okazja do rozmów o klimacie. Warto wykorzystać ten szczególny dzień do pomyślenia o planecie i o tym co każdy z nas może dla niej zrobić, zmieniając swoje nawyki na eko.
Pierwszy dzień wiosny – 5 kreatywnych pomysłów na ekologiczne zajęcia!
Pierwszy Dzień Wiosny to doskonały moment, aby wraz z dziećmi odkrywać uroki przyrody. Niestety tradycyjne topienie lub palenie marzanny to niekoniecznie zwyczaj sprzyjający środowisku. Poznaj 5 ekologicznych sposobów obchodzenia 21 marca!
Zbieramy dla was najciekawsze ekoporady, wskazówki, jak być eko, jak rozmawiać o ekologii z dziećmi i jak je tym tematem zaciekawić. Sprawdźcie!
Stwórzmy coś wspólnie!
Agnieszka Čelik
Korzystasz z naszych narzędzi do ekoedukacji i masz pytania? Chcesz podzielić się wiedzą i spostrzeżeniami lub masz pomysł na ciekawą współpracę związaną z naszymi projektami edukacyjnymi? Poznajmy się i porozmawiajmy!