Oszczędzanie prądu i ciepła w 4 krokach – gorący temat zimą!
W każdym domu mieszkają wampiry – to nie żart. To istoty, które zakradają się do domów, żeby pożerać prąd. Telewizor w trybie czuwania, ładowarka wpięta do gniazdka czy podłączony do listwy komputer – pobierają prąd, zużywając tym samym energię elektryczną. W salonie EkoEksperymentarium możecie spróbować wytropić wampiry i nauczyć się oszczędzać. Kiedy już dowiecie się, gdzie kryją się wampiry – sprawdźcie we własnych domach czy nieużywane sprzęty nie są czasami włączone lub wpięte do gniazdka.
W zimowe, chłodne dni potrzebujemy się ogrzać. Nie ma w tym nic złego, ale warto robić to z głową i nie marnować ciepła. Ważną zasadą jest odsłanianie odkręconych kaloryferów. Grzejniki zastawione meblami czy przykryte grubymi zasłonami nie działają jak powinny. Żeby ciepłe powietrze rozchodziło się równomiernie po domu, powinny być one odsłonięte. Pamiętajcie też, żeby zakręcać kaloryfery kiedy wietrzymy mieszkanie. Zasada jest prosta: odkręcony kaloryfer – zamknięte okna. A w zimowe mrozy zamiast podgrzewania mieszkania, warto otulić siebie – ciepły koc i gorąca herbata sprawdzą się znakomicie.
Prąd zasila nie tylko sprzęty w salonie – warto o tym pamiętać. Lodówka, czajnik elektryczny czy zmywarka również potrzebują energii do pracy. Dlatego pamiętajcie o dokładnym zamykaniu drzwi lodówki i uruchamianiu zmywarki dopiero w momencie, gdy jest załadowana naczyniami do pełna. Kiedy gotujecie wodę na herbatę – wlejcie do czajnika tylko tyle wody, ile potrzeba do zrobienia jednego napoju.
Temat oszczędzania energii elektrycznej jest ostatnio bardzo popularny, a w internecie pojawiają się coraz to nowe pomysły jak to robić. Niektóre są trafne, ale inne totalnie chybione. Teoria o tym, że lepiej zgasić światło i po ciemku oglądać filmy czy seriale on-line jest błędna. My radzimy: zapal światło, a wyłącz komputer. Sięgnij po książkę, zagraj w planszówkę albo naucz się robić na drutach, bo zapalone światło zużyje znacznie mniej energii, niż oglądanie serialu, czy telewizji i wygeneruje mniejszy ślad węglowy. Jeśli chcesz sprawdzić, jaki ślad węglowy generują różne aktywności – skorzystaj z naszego kalkulatora i oszczędzaj mądrze.
Więcej porad – jak skutecznie oszczędzać prąd i ciepło – znajdziecie grając w salonie na stronie www.dzieci. ekoeksperymentarium.pl oraz w treści scrollowanej lekcji dla młodzieży o energii na www.mlodzi.ekoeksperymentarium.pl a także na naszej wystawie, którą od 12 stycznia do 30 marca 2024 można oglądać w BWA w Wałbrzychu.
Baza wiedzy i pomysłów na ekoedukację
Gamifikacja w edukacji
Jak rozmawiać z dziećmi o zmianach klimatycznych?
W obliczu coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych i poruszania tego problemu w przestrzeni publicznej, dzieci zaczynają zadawać nam pytania dotyczące losów planety i oczekują wyjaśnień. Oto kilka pomysłów na to, jak rozmawiać z dziećmi o zmianach klimatycznych.
Dzień Ziemi na co dzień – nie tylko od święta!
Dzień Ziemi to świetna okazja do rozmów o klimacie. Warto wykorzystać ten szczególny dzień do pomyślenia o planecie i o tym co każdy z nas może dla niej zrobić, zmieniając swoje nawyki na eko.
Pierwszy dzień wiosny – 5 kreatywnych pomysłów na ekologiczne zajęcia!
Pierwszy Dzień Wiosny to doskonały moment, aby wraz z dziećmi odkrywać uroki przyrody. Niestety tradycyjne topienie lub palenie marzanny to niekoniecznie zwyczaj sprzyjający środowisku. Poznaj 5 ekologicznych sposobów obchodzenia 21 marca!
Zbieramy dla was najciekawsze ekoporady, wskazówki, jak być eko, jak rozmawiać o ekologii z dziećmi i jak je tym tematem zaciekawić. Sprawdźcie!
Stwórzmy coś wspólnie!
Agnieszka Čelik
Korzystasz z naszych narzędzi do ekoedukacji i masz pytania? Chcesz podzielić się wiedzą i spostrzeżeniami lub masz pomysł na ciekawą współpracę związaną z naszymi projektami edukacyjnymi? Poznajmy się i porozmawiajmy!