ekoeksperymetarium
online to







cele projektu
1
EkoEksperymentarium uczy i rozwija dobre praktyki ekologiczne u dzieci. Pokazuje jak świadomie robić zakupy, sprzątać czy oszczędzać wodę – wszystko w formie gry, odzwierciedlającej codzienne czynności.

2
Tematyka ochrony środowiska czy ograniczenia konsumpcjonizmu podane są w sposób atrakcyjnej gry dla najmłodszych, ponieważ twórcy sięgają po proste komunikaty i działania, które mają przełożenie na codzienność każdego z nas.
3
Nagrodą w grze jest przede wszystkim świadomość wprowadzanie drobnych zmian, które zmieniają świat na lepszy. Natomiast nauczyciele i grupy uczniowskie mogą otrzymać certyfikat udziału w programie.



dla kogo?
Gra opracowana z myślą o dzieciach w wieku od 5 do 11 lat, ich rodzicach i nauczycielach. Można w nią grać samodzielnie, całą rodziną lub w czasie lekcji, zarówno w klasie, jak i zdalnie. EkoEksperymentarium w wersji online pozwala przeprowadzić jedną lub wiele lekcji w ciągu roku szkolnego. Co więcej, edukatorzy mogą liczyć na wsparcie w postaci materiałów dodatkowych, scenariuszy lekcji i wsparcia autorów gry. Dla rodziców również zostały przygotowane materiały do pracy z dzieckiem.

dlaczego ekogra?
Ekogra to rozwinięcie realizowanego od kilku lat projektu. Na EkoEksperymentarium składają się różnorodne działania poświęcone edukacji ekologicznej i postawom proklimatycznym w codziennym życiu, zaproponowane dzieciom najpierw w formie wystaw edukacyjnych, teraz w postaci gry online.


Gra online to w rzeczywistości cykl ekozajęć, które można zrealizować w domu lub w ramach edukacji zdalnej. W wirtualnym domu odwiedzić można już łazienkę i kuchnię, gdzie ukryte są zagadki pomagające zrozumieć, na czym polega oszczędzanie energii i wody czy prawidłowe segregowanie śmieci. Każde pomieszczenie to pół godziny zabaw i łamigłówek. Już wkrótce w wirtualnym domu dostępne będą kolejne pokoje zagadek ekologicznych.

NASZ ZESPÓŁ
Autorem gry jest kolektyw Mamy Projekt, który od lat specjalizuje się w tworzeniu dobrych produktów dla rodzin z dziećmi. Za ilustracje odpowiada Nastia Kaja, a konsultację merytoryczną zapewnił Mish Mash Tips, czyli zespół nauczycielek specjalizujących się w narzędziach edukacji online. Mecenasem gry jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Patronat nad projektem objął Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska. Projekt pokazuje, że dobre praktyki wdrażane już od najmłodszych lat w codzienność każdego, mogą przynieść wymierne korzyści. Działanie dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ekoeksperymentarium online powstało również dzięki wsparciu Partnerów projektu: Banku Ochrony Środowiska, Fiskars, Interseroh, Kaercher i PGE Energia Ciepła S.A. Są to firmy, które od lat działają na rzecz środowiska i klimatu wdrażając nowoczesne rozwiązania w zakresie ekologii.